FİLMGÖSTERİ
KİTAPMÜZİK

Sayı: 12

ARA

X E-Kart Gönder

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Eğer kayıt yaptırmamışsan, aşağıdaki düğmeyi tıkla.
Beyaz Adam Amerika'yı keşfettiğinde, doğal zenginliklerinden deliye döndü.

Taraftar olmak, En büyük kim?
Taraftar olmadığımız anlarda katılamayız, tadını çıkaramayız. Sadece seyirci oluruz, hani şu güzel hareketleri hangi takım yaparsa yapsın alkışlayan; tiyatrodaki konserdeki gibi. Oysa "kazanmak" ancak taraftarken olanaklıdır.
Mağaradan-Metropole: Dünyanın en büyük 10 kenti
Kentlerin dünyada boy göstermesiyle yaşam biçimleri kökünden değişti.Uygarlık buralarda gelişti, yeni sosyal ilişkiler doğdu. Günümüzde dünyaya milyonlarca insan barındıran dev metropoller yön veriyor.Kentler belki bir sorun yumağı, belki insanın en büyük başarısı. Ama hem keşmekeşi bol, hem de coşkusu.
IRAK: Kötülük Tohumları
Irak; petrolün zenginlik ve mutluluğa değil, savaş ve sefalete yol açtığı bir ülke… Osmanlı yönetimi altında dört yüz yıl barışın hüküm sürdüğü bu topraklar, yüz yıldır alev alev yanıyor. Yirminci yüzyılın başında ekilen kötülük tohumları; ateş ve barut, kan ve şiddet üretiyor sadece. Savaş, Irak'ın ve Ortadoğu'nun yakasını bırakmıyor.

Fotoğraf çekmek için duracağımız yeri titizlik içinde seçmeliyiz. Ne insanların gözü önünde bulunacaksın, ne de mandaların ayağı altında olacaksın.

NEDEN VE NASIL YOK EDİYORUZ
Eski çağlarda insanlar, beslenmek ve korunmak için hayvanları öldürüyorlardı. Ama yüzyıllar içinde insanın hayvanları öldürme nedenleri çok çeşitlendi ve giderek bir katliama dönüştü. Bugün var olan türlerin yüzde yirmisinin 21. yüzyılda yok olacağı tahmin ediliyor.

Türkiye, sualtı arkeolojisi için dünyanın en önemli yeri. Bilimsel kazılar ilk kez bizim sularımızda başladı ve bu bilimin temelleri ülkemizde atıldı.

Babalar ve oğulları: Balıklar
Hollandalı bir doğa araştırmacı olan Bleeker, 1870'li yıllarda dünya tarihi için önemli olacak bir ilke imza atıyordu. Yer, bugün Endonezya sınırları içinde bulunan Ambon adasıydı. Kiraladığı bir teknede, balıkçıların tuttuğu balıkları adlandırmaya çalışıyordu. Bu, tarihte ilk kez oluyordu. Renkleri karşısında hayranlık duyduğu tropikal balıkları tüm detaylarıyla defterine çizen Bleeker, çok sayıda balığın da isim babası olacaktı.

Ressam George Catlin, "Flamingolar İçin Pusu" adını taşıyan tabloyu 1857 yılında yapmış. 2003’ten geriye doğru hesaplarsak, 146 yıl önce. Demek ki, bazı insanların doğadaki canlı türüne saldırısı günümüzden çok önce başlamış.

Savaşın mirası!
"Savaşacak kadar sağlıklı!..." Hekim, iskeletin kalbini dinledikten sonra, böyle söylüyor. İskelet İlk bakışta çok komik görünüyor: Sevimli, inceden şapşal Üniforma giyip savaşa gidecek!

Bir zamanlar Kızılderililerin avcılık yaptığı, domates çekirdeği büyüklüğündeki tohumdan çıkıp 500 ton ağırlığa erişen dev ağaçlar.

Ağaçların üstünde dolaşmak
Milyonlarca tür canlının keşfedilmeyi beklediği yağmur ormanları, bilim dünyası için hâlâ çözülemeyen bir bilmece. Biyolog Ayşegül Birand, Hindistan’daki yağmur ormanlarında aylar süren araştırmalar yaptı.
Türkiye'nin perileri
Önce volkanlar püskürdü. Volkan külleri kapladı her yeri.
HindistanYağmur Ormanları
Biyolog Ayşegül Birand, milyonlarca tür canlının keşfedilmeyi beklediği yağmur ormanlarına girdi.

Macera
Bisikletle ülkemize gelen ilk Amerikalı, bisiklet tutkunlarına öneriler, bisiklet siteleri...

Özgürlüğe Açılan Yelkenler
İnsanoğlu yelkenler sayesinde rüzgâra hükmetmeyi öğrendi. Onun gücünü, görmek istediği coğrafyalara ulaşmak için kullandı. Denizciliğin ilk göz ağrısı yelkenler, bugün de amatör denizcilerin tutkusu.
Özgürlüğe Açılan: Yelkenler
İnsanoğlu yelkenler sayesinde rüzgâra hükmetmeyi öğrendi.
Okyanusların beyaz devi; Moby Dick
Nantucket, 19. yüzyılın ilk yarısında Kuzey Amerika'nın Atlas Okyanusu kıyısındaki en önemli balıkçılık merkeziydi. Özellikle balina avcıları, Nantucket'te toplanırdı. 18 Ağustos 1819 tarihinde "Essex" adlı balıkçı gemisi, balina avı için Nantucket'ten demir aldı. Uzun bir yolculuk olacaktı.

NEMRUT DAĞI yüzyıllar önce iki dünyanın; doğuyla batının buluştuğu bir yerdi. Bir dinin doğuşuna, zorlu savaşlara, büyük sevinç ve hüzünlere tanıklık eden heybetli bir dağ. Adıyaman’daki Nemrut Dağı şimdi görkemli tarihinin anılarıyla baş başa, gökyüzünü seyrediyor.

Olimpiyatlar; Büyüklere oyunlar
Binyerce yıl önce koşuyla başlayan Olimpiyat oyunları, zamanla barış ve sportmenliğin simgesi oldu Bayrağında beş kıtayı bir araya getiren olimpiyat oyunları, günümüzde milyonları buluşturan dev bir şölene dönüştü.
Harikalar Dünyası
İlkçağ yapıları içinde insanı en çok yedi yapı hayrete düşürmüştü. Sidonlu Antipatros onları ‘harika’ olarak nitelendiriyordu. Dünyanın Yedi Harikası günümüze dek ulaşmasa da ünlerinden hiçbir şey yitirmedi.
Doğu ile Batı'nın buluşma noktası: Troia
Troia'nın üçbin yıllık toprağına vurulan her kazma yeni bir keşif anlamına geliyor. Çanakkale'deki Troia antik kenti Homeros'un İliada destanında geçen savaşların yapıldığı yer olarak kabul ediliyor.

Bir solukta okuduğumuz çizgi romanlar uzun ve zahmetli çalışmaların ürünü. Mobidik, Türkiye’nin başarılı çizgi romancılarından bu sanatın inceliklerini öğrendi.

Antropoloji
Mbutiler yeryüzünün en kısa boylu halkı. Ortalama 1.30 m boyundalar. Eskiden cüce anlamına gelen pigme denirmiş. Hâlâ böyle diyenler var. Onlarsa kendilerine Ba miki ba ndula, yani Ormanın Çocukları diyorlar.

Bir gün bir bukalemun her zaman yaptığı gibi bir ağaç dalında yürüyormuş.

Orca
Yüzlerce yıl Kuzey Amerika Kızılderililer'i ile aynı sularda barış içerisinde yaşadılar.”
Fillerin dayanılmaz diş ağrısı
Çocukken ismini ilk öğrendiğimiz hayvanlardan biridir fil. Hakkında çok az şey biliriz. Bildiğimiz şeyler yaşamları ve yaşama alanları ile ilgili temel bilgiler.Ya bilmediklerimiz?..
Issız topraklarda bir yanlız...Gergedan
Gece olur . Kara Afrika Gergedan’ı serinlemek için bir su birikintisinin yanına gelir. O gün çok terlemiştir ve yediği ağaç dalları susuzluğunu gideremeyecek kadar kurudur. Küçük su birikintisine girince ayakları çamura gömülür. Çamurda üç yapraklı yoncayı andıran ayak izleri kalır.

Aurigae (ARABACI) Takımyıldızı: Ateş ve Maden Tanrısı Hephaestus’un oğlu olan Auriga, bir efsaneye göre Atina kralıdır ve adı Efsanevi Kral Erichthonius olarak da geçer. Romalılar’ın Vulcan ismini verdiği babası topaldır ve babası gibi kendisi de topaldır.

Tarihte Gökbilime Yön Verenler (1)
İlkçağlardaki gökbilim çalışmalarını kullanan Yunanlıların buluşları kayıtlara geçen ilk buluşlardır. Ne Yunanlı bilginler ne de onların sistematik gözlemleri Akdeniz bölgesinden dışarı çıkamadı. Soyut fizik kavramlarını düşünme fikri ilk defa evrenin doğasını ve kökenini izleyen evrenbilimciler tarafından oluşturuldu.
Karanlık içindeki aydınlıklar: GÖKCİSİMLERİ
Günümüzde, yıldızlı bir gökyüzü ancak şehir ışıklarından uzakta bir yerde, karanlık ve bulutsuz bir gecede görülebilse de bu binlerce ışık her çağda insanları etkilemiştir. Gökolayları otuz bin yıl önceki insanın bile ilgisini çekmiştir. O çağlarda yaşayan insanlar kemikler üzerine yaptığı oymalarda Ay'ın evrelerini çizmiştir.

Fotoğraf
Fotoğraf çekmeyi öğrenmenin ilk adımı, güzel görüntülerin ulaşılmaz yerlerde değil, hemen yanı başımızda olduğunu bilmek.

©
Bu site, Doğan Burda Rizzoli Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.