FİLMGÖSTERİ
KİTAPMÜZİK

Sayı: 12

ARA

X E-Kart Gönder

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Eğer kayıt yaptırmamışsan, aşağıdaki düğmeyi tıkla.
ÇILGIN BİLGİLER
Uzaydaki gözümüz
Adı Hubble. Hubble bir uzay teleskopu. Hiç durmadan, yorulmadan 1990 yılından beri uzayı gözlemliyor. Kolay gelsin Hubble.
Güneş tutulması
İnkalar için, güneş tutulması çok korkutucu bir olaydı. Bu durum onlar için, güneş tanrısının kızgınlığından kaynaklanıyordu.
Sanki bir kuğu
Mamenkisaurus, küçük başı ve 10 metrelik boynuyla en uzun dinozorlardan birisiydi.
Hangisi Kristof Kolomb?
Bir dokumacının oğlu olarak dünyaya gelen ünlü kâşif Kristof Kolomb'un yaşadığı sürede hiç resmi yapılmamış.
Ayaklı mutfak gibi
Viking ailesinde kadınlar, yemek ve dokuma işlerini üstlenmişlerdi. Kullandıkları araç ve gereçleri yanlarından hiç ayırmazlardı.
Yaşasın atmosfer
Hava, bulut, yağmur, su... İşte atmosfer olmasaydı, bunlar da olmayacaktı. Mozart, Einstein, Leonardo da... Yaşasın atmosfer!
Daha dün gibi
Dünyada ilk tek hücreli canlı yaşam suda başlamıştı. Ne zaman mı? Çok değil; bundan 3.8 milyar yıl önce.
Konuşan boyalar
Kızılderililer, yüzlerini değişik biçimlerde boyayarak kimi eylem ve isteklerini yansıtırlardı.
Aydan bakıldığında ne görünüyor?
Aydan bakıldığında. dünya üzerinde görülebilen tek yapı 6500 km. uzunluğundaki Çin Seddi'dir.
Altın bitki
Çek. Cumhuriyeti'nden Nemce isimli bir kimyager, yaptığı deneyler sonucunda içine altın karıştırılmış toprakta bitki yetiştirmeyi başardı.
Bir timsahın ağzının kapanmasını sağlayan çene kasları öylesine güçlüdür ki, özel bir çaba harcamasına gerek kalmadan yetişkin bir insanın bacağını kopartabilir. Ancak ağzının açılmasını sağlayan kasları aynı oranda güçlü değildir. Tek elle bastırıldığında, timsahın açık olan ağzı kolaylıkla kapatılabilir.
Denizyılanlarının kimileri suyun yüzeyinde kalabilmek ve hızlı hareket edebilmek için bol miktarda hava yutarlar ve kendilerini balon gibi şişirirler.
New York'un kurucusu olan Hollandalılar, buraya önce New Amsterdam adını vermişler. Ancak daha sonra kenti İngilizler ele geçirmiş, York Dükü James'in adından esinlenerek New York adını uygun görmüşler.
Nereye bakarsanız bakın, suya rastlarsınız. Dünyanın üçte ikisi sularla kaplıdır ve insan vücudunun da yaklaşık yüzde 70'i sudan oluşur. Ayrıca evrendeki hemen her iki maddeden biri sudan nasibini almıştır. Çünkü suyu, atmosferde en çok rastlanan hidrojen ve oksijen elementleri oluşturur.
Dünyadaki arabaların tümü bir yılda egzoz gazıyla birlikte havaya 250 bin ton kurşun bırakıyor. Zehirli bir madde olan kurşun ise insanlar tarafından sürekli olarak solunuyor.
Mavi balinanın ağırlığı 25 filin ağırlığına eşittir.
Kargalar birçok sesi taklit edebilir, bazı kelimeleri söyleyebilir.
Köpekbalıklarının alışılmış görüntüsü dışında kalan bir tür de halı köpekbalığı’dır. Bu türün en büyük özelliği deri yapısının halı saçaklarını andırmasıdır. Deniz yüzeyine yatarak düşmanlarından gizlenir.
İsveçli bir itfaiyeci, 67 dakika 20 saniyede hortumları birbirine bağlayarak 6.067 metrelik bir hortum elde etti ve rekor kırdı. Önceki rekor 5.895 metrelik bir hortum ve 72 dakika 17 saniye idi...
Su, dünyanın her tarafında öylesine boldur ki, Büyük Sahra Çölü'nde su kaynağı bulmak için yapılan sondajlarda canlı balıklara bile rastlanmıştır.
©
Bu site, Doğan Burda Rizzoli Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.