FİLMGÖSTERİ
KİTAPMÜZİK

Sayı: 12

ARA

X E-Kart Gönder

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Eğer kayıt yaptırmamışsan, aşağıdaki düğmeyi tıkla.
GÜNCEL
HAVADAN SUDAN
Dünya Kuş Gözlem Günü, 4-5 Ekim tarihlerinde Dünya Kuşları Koruma Kurumu (Bird Life International) ve ortaklarının bulunduğu bütün ülkelerde kutlandı.

İstanbul’un denizleri artık daha güvenli. Tüm deniz etkinliklerine gerektiğinde acil müdahalede bulunmak üzere kurulan ilk ve tek gönüllü grubu DAK-SAR (Denizde Arama Kurtarma-Search and Rescue), Kalamış’taki merkez ofisinde 24 saat boyunca telsiz dinliyor.

Hepimiz hayvanları seviyoruz. Hatta bir çoğumuzun kedisi ya da köpeği var. Ancak Türkiye’nin doğusunda, Ardahan’da yaşayan Gül Nine’nin sevgilisi pelikanlar.

Mobidik için çalışmaya hazır mısın?

Zihni Sinir Huzurlarınızda
Mobidik’in "porof"u Zihni Sinir, ses getiren icatlarıyla 10 Ekim’den itibaren "bilim severler"in karşısına çıkıyor. İstanbul Kadıköy’deki Tepe Nautilus Alışveriş Merkezi’ndeki sergide Zihni Sinir’in en ilginç buluşları sergileniyor.
Çocuklar şenliğe
Birbirinden eğlenceli yarışmaların, mini konserlerin, söyleşilerin, çocuk defilesinin ve daha birçok renkli aktivitenin yer alacağı bir günde ailece hoş vakit geçirmeye ne dersiniz?
Geleceğin kültür sanatı
İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı, 3-5 Ekim tarihleri arasında, Maslak Parkorman’da düzenleyeceği "minifest" ile geleceğin kültür ve sanat dostlarıyla buluşmaya hazırlanıyor.
Mars yarın Dünya'ya en yakın konumda olacak
Kızıl Gezegen diye de anılan Mars, 60 bin yıl sonra ilk kez yarın Dünya'ya en yakın konumuna gelecek.
Genç Kâşifler, Arkeologlarla birlikte tarihin sır perdesini aralıyor !
Mobidik, 10-16 yaşlarındaki okuyucularını arkeologların dünyasını daha yakından tanımaya, tarihin derinliklerine birlikte uzanmaya çağırıyor. Genç kâşiflerin dergisinin düzenlediği eğitim gezisinde, 10-14 Temmuz günleri arasında 25 katılımcı, tarihöncesi dönemlere ait bir arkeolojik alanı tanıma olanağı bulacak.
Deniz araştırmacıları
TÜDAV (Türk Deniz Araştırmaları Vakfı) ve Mobidik, genç kaşifler için çok özel bir yaz okulu programı hazırladı.
Gediz'den İyi Haber
İzmir'de, yüzlerce bitki, kuş ve diğer hayvan türü barındıran Gediz Deltası'nın yapılaşmaya açılmak istenmesi büyük tepki çekmişti. Atlas dergisi ve Mobidik de herkesi imzalı dilekçelerle buna "hayır" demeye çağırmıştı. Gediz Deltası'ndan şimdi iyi haberler geliyor.
Mobidik buluşması
Mobidik 15 Haziran'da, saat 16:00 da İstanbul Parkorman'da genç kâşiflerle buluşuyor.
Ormansızlaşma!
Atlas dergisi ve Mobidik herkesi doğa için bir imza vermeye çağırıyor. Tartışmaları süren anayasa değişikliği gerçekleşirse ekonomik kaynak elde etmek için ormanlarımız satışa çıkacak.
Genç astronomlara yıldızlı fırsat
Ege Üniversitesi bu yıl da amatör gökbilimcilere bir fırsat sunuyor. Üniversitenin gözlemevi tarafından düzenlenen "Amatör Astronomlar Yaz Okulu"na katılarak gökyüzünü tanıyabilirsiniz.
Okullar Arası Kültür ve Sanat Şenliği
"Yeşeren, Büyüyen, Süren , Kültür ve Uygarlık III" projesi kapsamında bu yıl 5 –12 Mayıs 2003 tarihleri arasında "Renklerin İstanbul'u" etkinliği Yıldız Sarayı Müzesi'nde gerçekleştirilecek.
Sanal dünyada 'proceler'
Türkiye'nin ilköğretim öğrencilerine yönelik ilk bilişim etkinliği, Özel Yüzyıl Işıl Okulları tarafından 11 - 14 Mart tarihlerinde düzenlendi.
Neden Güldün?
"Tiyatro, hayatın aynasıdır" demişler. Gerçekten de öyledir, hayatta ne varsa tiyatroda da o vardır. Ne yazık ki şimdi eskisi kadar çok tiyatro yok, hele hele gençlik oyunlarına pek rastlanmıyor. İşte bu yokluk içinde bir grup genç, usta işi bir oyun sergiliyor.
Paketteki Müze
Öğrenciler artık Rahmi M. Koç Müzesi’nde müze kavramı hakkında bilgi sahibi olurken, bildiklerini de pekiştirme olanağı bulacak.
Finallik öyküler
5. Onur Güvener Öykü Anlatı Yarışması’nın finalleri Bilfen Eğitim Kurumları'nın Çamlıca kampüsünde yapılıyor.
Deltaya Bir İmza
Gediz Deltası, diğer adıyla İzmir Kuş Cenneti, Türkiye'nin en önemli sulak alanlarından biri. Burası çok sayıda bitki ve hayvan barındırıyor, 200'den fazla kuş türüne ev sahipliği yapıyor.
Mobidik Okullarda
Mobidik belki de bu ay sizin okulunuza konuk olacak. İlk sayısından itibaren ilköğretim okullarını ziyaret eden Mobidik dia gösterileri düzenliyor, gençlerle buluşup sorularını yanıtlıyor.
Genç Dergi
TED İstanbul Koleji Vakfı'nın aylık dergisi "Gazeteddy" şubatta beşinci sayısıyla okuyucularının karşısına çıkıyor.
Hayalet yavru
Kent meydanlarını dolduran güvercinlerin hepsinin hemen hemen aynı boyda olduğuna dikkat ettiniz mi? Yavru güvercinler birden bire büyüyemeyeceğine göre nerede saklanıyorlar?
Uzayda da öğretmen var
Amerikalı çocuklar sınavlardan kurtulmanın yolunu öğretmenlerini uzaya göndermekte buldu.NASA'nın Kasım 2003'te uzaya göndereceği uzay aracının ekibinde bir öğretmen yer alacak.
Biri uzayı gözetliyor
Hubble, uzayın derinliklerini gözlemleyen en gelişmiş teleskop. Bu teleskopla yapılan en son gözlemde evrenin "karanlık çağı"nın sonu olan 13 milyar yıl öncesi görüntülendi.
Nur topu gibi uydular
Güneş sistemimizin sekinci gezegeni Neptün'ün üç yeni uydusu daha keşfedildi. Böylece gezegenin uydu sayısı 11 oldu.
Oktan da hızlı
Okçubalığının avlanırken bir beyzbol oyuncusundan daha hızlı olduğunu biliyor muydunuz? Bu balıklar avlarının nereye düşeceğini saniyenin onda biri kadar kısa bir sürede tahmin edebiliyor.
Davetsiz misafir
Kızılırmak Deltası’nda yurdumuzda daha önce hiç görülmeyen bir kuş türü olan Kuzey çıvgınına (Phlloscopus borealis) rastlandı.
Uzaylı bakteriler
Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) uzayda yaşayan bakterileri araştırmak için yeni bir sistem geliştirdi.
Kızgın Etna
Uluslararası Uzay İstasyonu, yeryüzünde meydana gelen fırtınalar, orman yangınları, volkanik faaliyetler gibi dinamik doğa olaylarını gözlemliyor.
Hep bizimleydiler
Köpeklerle dostluğumuz 15 bin yıl önce Doğu Asya'da başladı. Yeni çalışmalar vahşi kurt yavrularının ilk kez Eski Taş Çağında (Paoletik Çağ) evcilleştirildiğini gösteriyor.
Tüm canlılar, türünün devamlılığı için çoğalırlar. Memelilerde döllenme, dişinin vücudunda gelişir ve bu süre her canlıya göre değişir. Eskiden çocuklar "Ben nasıl dünyaya geldim", diye sorduklarında onlara verilen ortak yanıt "Seni leylek getirdi" olurdu. Günümüzde leylekler bebek taşıma işini bıraktılar. Şimdi her çocuk nasıl dünyaya geldiğini biliyor. Bilmeyenler anne ya da babalarına sorabilir. Bakalım memelilerde gebelik süresi ne kadardır ve kaç tane yavru dünyaya getirirler?.. (Süreler ve yavru sayısı ortalamadır)

İnsan boyu ırklara göre değişse de ortalama 1 metre 75 santimetredir. En uzun boylu insan, 1940 yılında ölen ve kayıtlara 2 metre 72 santimetre boyu ile geçen ABD'den Robert Pershing Wadlow'dur. Peki ya hayvanlar?...

Kanguru, Devekuşu ve Japon Turna Kuşu

Şu anda yaşayan en uzun boylu insan Tunus'lu Radhouane Charbib.

Derinlik tutkusu
Serbest Dalış: Dalıcı iniş ve çıkış sırasında palet veya ip türü hiçbir malzeme kullanmadan dalışını gerçekleştirir. Bayanlar dünya rekoru 40 metreyle Türkiye'den Yasemin Dalkılıç'a, erkekler dünya rekoru ise 51 metreyle Jamaika'dan David Lee'ye ait. Ya suda yaşayan canlıların kırdığı rekorlar?...
©
Bu site, Doğan Burda Rizzoli Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.